Nedostatek peněz, uznání nebo lásky

To, jak se na sebe díváte, úzce souvisí s tím, jak si myslíte, že se k vám chovají ostatní.

Většina lidí si občas postěžuje, že se k nim ostatní nezachovali hezky: „Nemám žádný respekt, pozornost, uznání atd.“ nebo „Jenom mě využívají.“

A když jsou k nim ostatní milí, vidí v tom zase postranní úmysly: „Zas mě chtějí do něčeho natlačit a využít. Nikdo mě nemá rád.“ Tito lidé si o sobě myslí toto: „Jsem ubohé, malinké já, které nedostává to, co potřebuje.“

Tento základní omyl nepříznivě ovlivňuje všechny jejich vztahy.

Myslí si, že nemají světu co nabídnout a že od ostatních nedostávají to, co potřebují. Tato základní iluze pak tvoří celou jejich realitu. Podkopává jejich snahy a ničí mezilidské vztahy.

Pokud dojem nedostatku – ať už peněz, uznání nebo lásky – přijmete za svůj, pokud se stane součástí vašeho já, budete vždy pociťovat nedostatek. Místo abyste ocenili to dobré, co vás v životě potkalo, vidíte jen to špatné.

Ocenění toho, co máte, je pro pocit hojnosti a spokojenosti základním předpokladem.

Pravdou je, že to, o čem si myslíte, že vám to svět nedopřává, ve skutečnosti nedopřáváte vy jemu. Nedopřáváte to ostatním, protože hluboko uvnitř si o sobě myslíte, že jste bezvýznamní a že nemáte co nabídnout. Zkuste se několik týdnů řídit následující radou a uvidíte, jak se váš život změní:

Kdykoliv budete mít pocit, že se vám něčeho nedostává, že vám lidé něco odpírají – chválu, ocenění, pomoc, láskyplnou péči atd. – dejte to vy jim. Dostáváte to, co dáváte!

life-giving

Že to nemáte? Zkuste se chovat, jako byste to v sobě měli, a ono to přijde samo. Brzy po tom, co začnete dávat, začnete i přijímat. Nemůžete přijímat, dokud nedáváte. Odliv podmiňuje příliv. To, o čem si myslíte, že vám svět odpírá, máte už dávno v sobě, ale dokud tomu nedovolíte proudit ven, neucítíte to. Platí to i o hojnosti. Zákon odlivu a přílivu vyjádřil už Ježíš těmito slovy: „Dávejte, a bude vám dáno; dobrá míra, natlačená, natřesená, vrchovatá vám bude dána do klína. Neboť jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám.“

Pravý zdroj hojnosti nenajdete nikde jinde než sami v sobě.

Je součástí vašeho pravého já. Zkuste začít tím, že oceníte hojnost kolem sebe.

Všímejte si pestrosti a dokonalosti života kolem sebe. Užívejte si hřejivé teplo slunce na své pokožce, nádheru květin vystavených před květinářstvím, sousto šťavnatého ovoce nebo osvěžující kapky letního deště.

Dokonalost života na vás čeká na každém kroku. Tím, že oceníte hojnost, která je všude kolem, probudíte hojnost skrytou ve svém nitru. Až se tak stane, nechte ji proudit ven, třeba tím, že se usmějete na náhodného kolemjdoucího. Stanete se tak dárcem. Ptejte se sami sebe: Co teď mohu udělat? Jak mohu být tomuto člověku, této situaci prospěšný? K tomu, abyste se cítili bohatí, nepotřebujete žádný majetek, ačkoliv když se budete považovat za bohaté, věci k vám budou přicházet samy.

Hojnost přichází jen k těm, kteří už jsou „bohatí“. Možná vám to bude připadat nespravedlivé, ale tak to vůbec není. Je to obecný zákon. Bohatství i chudoba jsou vnitřní stavy, jež se projevují ve vnějším světě jako vaše realita. Ježíš to vyjádřil takto: „Kdo má, tomu bude dáno; a kdo nemá, tomu bude odňato i to, co má.“

Eckhart Tolle – Nová země

Zdroj: http://www.seberizeni.cz

Reklamy

5 thoughts on “Nedostatek peněz, uznání nebo lásky

 1. Neuvěřitelné, tak tento stav přesně před chvíli opět někdo ve mě vyvolal a já se opět zmítala ve zlosti a hněvu, že má nálepka je daná a že neveřím, že by mne mohl někdy milovat muž na úrovni, který mne nebude jen zneužívat, mé dobrosrdečnosti, pohostinnosti atd.Pořád si kladu otázku, proč přitahiji tyto muže, kteří cítí mou slabinu a zneužívají mne? A dle Vašeho článku, je to protože sama necítím vnitřně své hodnoty, nemám zřejmě respekt sama k sobě atd.?Jak si to mám vtlouct do hlavy? Vím, že mám mnoho co nabídnout.

  • Katka, pritahujete ludi, ktori vam ukazuju, co mate pochopit o sebe – ktori vam pomahaju, aj ked to navonok vyzera vselijako… Nemusite si to vtlct do hlavy :) Len si zacnite byt vedoma svojej sily, svoje moci – lebo vy silna ste. A neodovzdavajte ju niekomu inemu… Inymi slovami, vase stastie, radost, laska, respekt, uznanie, sebavedomie, cokolvek – zavisi len na vas… Pokial to budete ziadat, chciet od niekoho ineho, odovzdavate mu svoju moc.
   Zacina to vsetko sebalaskou – ked sa mate rada, poznate svoju hodnotu, vnimate samu seba a dokazete byt stastna, kdekolvek a s kymkolvek ste – a najma sama. Ak viete byt sama a dokazete si to uzivat, potom mozete byt stastna aj s niekym inym :)
   Prajem krasny dnik ♥

 2. Když jsem začínala před třemi lety komunikovat s přáteli na Facebooku a dozvěděla jsem se o tom, že mám dávat, čeho se mně samé nedostává, skoro jsem se rozčílila, jaká je to blbost a nechápala jsem, jak mohu dát, co nemám. A světe div se, já chápu. Už to vím. :-) Mám Vás ráda, paní Katko, děkuji Vám.
  Asi před dvěma lety jsem se vyděsila ze situace, že mi během hodiny vyznalo 21 nebo 22 mužů lásku a polovina z nich mě pozvala na kávu. To jsem tenkrát přijmout nedokázala. Pak už jsem jen nadávala, nebo vytýkala, nebo o tom nechtěném přemýšlela, bála jsem se toho.
  Je to tak nezvyklé a tak nové.
  Cítila jsem to a asi cítím dodnes jako vpád “lupičů” do svých výsostných vod. :-))
  Za to při osobních stycích mám zkušenosti jen vynikající. Změnil se totiž můj vnitřní stav. Zatímco na Facebooku mám tak trochu strach přiznat si, kým jsme, v běžném životě se cítím doslova královsky. Děkuji, Děkuji, děkuji.

  • Ano, akonahle zmenime svoje vnimanie, nastavenie vo vnutri, ten svet nam to odrazi – a pride to nezname, to, co zatial nepozname – a presne to, s cim sa musime vysporiadat… A ucime sa :) Hlavne o sebe…
   A ide to, aj na Facebooku, byt autenticky, byt sam sebou, no podstatny je prave ten bezny, kazdodenny zivot. Budme sebou, tym, kym sme :)

   Ja vas mam tiez rada, Jarka :) A hlboko si vazim vase komentare…. dakujem, zo srdca ♥

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s