PŘIJETÍ A DŮVĚRA

V životě působí následující paradox. Když si myslíte, že něco potřebuje nápravu, tak to napravit nejde. Když si uvědomíte, že to nejde napravit, pak to ovšem není pokažené. Klíčem je slůvko vy. To, co si myslíte vy, rozhodne, zda bude určitá věc dramatická, nebo ne.

Otázka zůstává stále stejná: „Jste ochotní přijmout danou situaci takovou, jaká je?“ Pokud ano, můžete se z ní poučit a jít dál. Pokud ne, budete se v ní rýpat a prodlužovat ji a celkově ji uděláte mnohem horší, než jak vypadala.

Trváte-li na dokonalosti, zažíváte nedokonalost. Jen přijmete-li věci takové, jaké jsou, zažíváte vrozenou dokonalost všeho.
Jakmile se smíříte s tím, co prožíváte, přestanete na věci tlačit. Začnete se učit mít soucit se sebou, s druhými i s danou situací.

Problémy, které vnímáte, když vám na vašem životě něco vadí, často zmizí, jakmile dokážete být v pohodě s tím, co se děje. Akceptovat svůj život je jako zhluboka se nadechnout a uvolnit. Čím víc jej přijímáte, tím větší mír cítíte.

accept6a
Jste-li plní vnitřního míru, nemáte potřebu nikoho a nic napravovat. Pokud by se něco mělo změnit, změna nastane sama od sebe. Není nutné vynucovat si ji. Skutečná, přirozená změna si nevyžaduje přílišnou námahu nebo manipulaci.

Když jste rozčilení nebo rozrušení, snažíte se řešit problémy – nejen své, ale i všech kolem vás. Stáhnete se, jste napjatí, zapomínáte dýchat a útočíte nebo utíkáte. Chováte se, jako kdybyste vyráželi do boje, až na to, že boj se odehrává jenom ve vaší hlavě.

Tomu nezabráníte. Budete i nadále zažívat úzkost, frustraci, boj nebo útěk. Otázka nezní: „Jak se vyhnout rozčilení?“ ale: „Jak zvládat rozčilení?“ Povede rozčilení k panice? Povede strach k paranoii? Ztuhnete, protože jste zapomněli dýchat? Anebo si všimnete, že začínáte být rozčilení, a připomenete si, že máte dýchat, uvolnit se a akceptovat situaci takovou, jaká je?

To je pravé duchovní cvičení. Kdykoli máte chuť vyskočit a dát někoho nebo něco do pořádku, všimněte si svého strachu a úzkosti. Vzpomeňte si, že jednání na základě strachu všechno jen zhorší. Zpomalte, zastavte se, poslouchejte, dýchejte a vraťte se do svého srdce.

Přijetí nenastane přes noc. Je to proces. Nechce od vás, abyste něco zlepšovali. Chce po vás jen, abyste nic nezhoršovali. Jakmile odmítnete věci napravovat, na váš život přestanou mít vliv vaše soudy a interpretace. Život se vždycky vyvíjí lépe, jestliže mu jdete z cesty.

Paul Ferrini – Svobodná láska

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s