Jak obstát ve zkoušce „temné noci duše“

Během extrémních duchovních zkoušek jako je „temná noc duše“ je opravdu obtížné udržet si víru, když se vám život rozpadá pod rukama. Jak důstojně projít podobným obdobím a na co byste měli pamatovat, abyste se z toho nezbláznili?

Mnozí lidé, kteří přišli do styku s různými duchovními principy v knihách, jako je například The Secret (Tajemství), se mylně domnívají, že přijetí a praktikování těchto principů jim zajistí dokonalý život.

Pravdou ale je, že praktikování těchto principů ze všeho nejdříve způsobí, že se na vaší cestě objeví překážky a výzvy – to proto, abyste se jim postavili čelem a mohli je odstranit a pokračovat za vaším snem. Stejné je to i s „temnou nocí duše“.

Ano, je pravda, že z toho vyjdete vyspělejší, zkušenější, s rozšířenějším vědomím a hlubším porozuměním – ale nejprve musíte projít zkouškou. A bude to jedna z největších zkoušek vašeho života, takže je pochopitelné, že výzvy, kterým budete čelit, budou často extrémní.

Zvenčí a obzvláště lidem, kteří netuší, jak vypadá duchovní cesta, se bude v tomto období zdát váš život jako naprosté selhání. Možná přijdete o práci, o domov, o vztahy. Zavřou se před vámi všechny dveře a všechno co může, ztroskotá.

Lidem, kteří se honí za štěstím a jejichž ideálem jsou nejnovější trendy, tohle vůbec nebude dávat smysl – nebudou chápat, jak může někdo projít tak těžkým obdobím a považovat to za dobrou a užitečnou věc.

Budete čelit sprše otázek a odsouzení, jak se vás budou snažit ponížit a zlomit, protože v lidské povaze je zakořeněné, že aby se člověk cítil lepší, musí ostatní zadupat do země.

To je součástí zkoušky – dokážete to ustát s důstojností, zatímco si vás ti okolo dobírají a zahanbují vás? Dokážete čelit světu, přestože se cítíte zranitelní a zahanbení? Dokážete důvěřovat a udržet si vůli, když je všechno kolem zmítáno chaosem?

not-wanting

Je to test silné vůle

Obstát dokážete jedině tehdy, pokud je váš život prodchnut vírou a ta nemusí mít nic společného s náboženstvím.

Vaše víra projde tvrdou zkouškou především proto, že až dosud vám v životě věci vycházely a fungovaly. Nyní se ocitnete v situaci, kdy děláte správná rozhodnutí a taháte za správné nitky a přesto se nedočkáte žádného výsledku a to vás přinutí zpochybnit všechno, čemu jste až dosud věřili.

Každá zkouška spočívá v pochybování, a pokud jste došli až sem, už jste v životě několika podobnými pochybami prošli. Přesto je tohle jedna z nejtěžších fází, kdy budete muset zpochybnit všechno, co pro vás bylo dosud dobré a známé a vyzkoušet, zda to stále ještě platí a dále obstojí.

Budete se zlobit na Boha a na síly nad vámi, budete se cítit opuštění a zanechaní napospas, to všechno proto, abyste začali hledat sílu uvnitř sebe, od této chvíle už vás nikdo nepovede za ručičku, teď se stáváte tvůrcem a budete se muset naučit vytvářet si svou vlastní realitu.

To rozhodně není snadný krok. Očekávejte, že budete vystaveni samému limitu toho, co vaše víra ještě ustojí – a pak vás to začne tlačit ještě dál, abyste zjistili, že vydržíte mnohem víc.

Velkým nebezpečím je, že vás to hodně unaví, budete cyničtí a vyprchá z vás radost ze života. Pamatujte si ale, že tato zkouška vám má ukázat, kdo doopravdy jste, tím, že vám vezme všechno ostatní. Myslíte si, že by byl Zdroj pyšný na vaši víru a vůli, kterou teď máte? Nebo vás ovládá jen vztek?

I tohle pomine

Nikdo nedosáhne stupně „temné noci duše“ aniž by v životě už několika zkouškami ohněm prošel.

Důvod toho je jednoduchý: nikdy byste v této zkoušce neobstáli, pokud byste na to už nebyli trochu připravení.

Nezáleží na tom, co se vám v životě stalo, všechno je za vámi, všechno se změnilo a vy jste zase dál – nikdy nezůstanete zaseknutí v jedné situaci věčně. I tohle pomine.

Jakmile to pomine a vám se konečně dostane energetického uvolnění, znovu se postavíte vedle Boha a opět pocítíte onu všeprostupující radost, kterou známe jen v Boží přítomnosti.

Nikdy jsem nepotkala duchovního člověka v nějakém větším trápení, který by už někdy dřív neprošel chvílemi prolomení a překonání obtíží – víte, že to přijde, víte, že to pomine a víte, že během doby, kdy jste zaseknutí na místě je to jako procházet nepopsatelným peklem.

Uvědomte si, že v tom nejste sami. Je nás tolik, co tím teď procházíme a to znamená, že je všude spousta zdrojů a informací, které vám mohou pomoci.

Autor: Chemory Gunko

Přeložila: Eidheann
(http://divine-love.quicksnake.cz)

Reklamy

13 thoughts on “Jak obstát ve zkoušce „temné noci duše“

 1. Pěkný den.
  Vám všem, kteří touto zkouškou v tuto dobu procházíte, chci sdělit následovné. Sama jsem tímto obdobím prošla a mám pocit, že stále procházím. Z článku se mě nejvíce dotkla část “taháte za správné nitky a nic se neděje …” Ano, přesně tak to bylo i u mě. Ostatní vám nerozumí a nechápou, ztroskstá vše nebo téměř vše. Přišla jsem o hodně vztahů, o práci … Důležité je však věřit, že to pomine. Věřit, že Bůh je láska a že nás má rád. Že pro nás chce pouze to dobré a leckdy je to dobré až právě za tím, čím projdeme, co si protrpíme. Opravdu v tom nejsme sami. Důležitá je VÍRA a Vytrvalost v modlitbách – v rozhovorech s Bohem. Mám pocit, že tato zkouška je zkouškou víry, vytrvalosti a trpělivosti. Lehce se říká, těžce se prožívá. V nejtěžších chvílích mně osobně pomáhala hudba a práce, prostě e něčím zaměstnat a hlavně přestat myslet :-). Ilja

  • Krásne, Ilja… Vďaka ♥
   Áno, presne – je to skúška. Trpezlivosti, viery, odovzdania. A pominie… To jediné je isté, že to nepotrvá večne. Z vlastnej skúsenosti sú akékoľvek slová zbytočné, človek si cez to jednoducho musí prejsť sám. No prichádza to, keď je už pripravený to zvládnuť – nech je to akokoľvek temné, ťažké a náročné – zvládnete to. A stojí to za to ♥
   Prajem krásny dník :)

  • TEMNÁ NOC DUŠE – taky se tak říká smutku, žalu, depresi, je to velmi složitý vývojový proces a čeká každého, údolí smrti, očistí tak, že nezbude nic, odcházi materiálno i lidé, v tomto procesu nejsou užiteční a naopak by brzdili proces průchodu temnou nocí duše, ten proces je velmi složitý a bolestivý hlavně pro vědomí, ale je nezbytné …… pomáhá i terapie tmou, kniha Truchlení, Deprese jako řeč unavené duše – je to cesta hrdinů do podsvětí, také se říká Moderní mystický cestovatel, v mytologii je to cesta Hrdiny

 2. Děkuji také za Vaše slova a opravdu si ustát víru je náročné……..máte pocit, že jste dělali dobře a správně a přesně, najednou nic nejde jak jste si mysleli……jste vyčerpaní, unavení…a sama jsem hledala co jsem přehlédla, co mi uniklo……..a nechápala.. ano toto si už člověk musí projít…:)))krásný den přeji A

  • A ten zmysel… nedáva to celé žiadny zmysel :) Až neskôr, pri pohľade späť. A možno o tom je tá temná noc – naučiť sa žiť s tým, že nevieme, že nemáme odpovede, že ich možno nikdy nebudeme mať.
   Rozklad všetkého, čo sme kedy poznali… a znovuposkladanie – no tentokrat zvnutra ♥
   Krásny deň plný lásky prajem, Anička :)

   • Děkuji a přijmout absolutní pocit bezmoci, pustit to, nemáme žádnou moc, vůbec žádnou, jen to nechat dohrát, dojít to co jsme si rozehráli ve vědomé víře, že dělám to nejlepší, fakt masakr…..A.

  • TEMNÁ NOC DUŠE – taky se tak říká smutku, žalu, depresi, je to velmi složitý vývojový proces a čeká každého, údolí smrti, očistí tak, že nezbude nic, odcházi materiálno i lidé, v tomto procesu nejsou užiteční a naopak by brzdili proces průchodu temnou nocí duše, ten proces je velmi složitý a bolestivý hlavně pro vědomí, ale je nezbytné …… pomáhá i terapie tmou, kniha Truchlení, Deprese jako řeč unavené duše – je to cesta hrdinů do podsvětí, také se říká Moderní mystický cestovatel, v mytologii je to cesta Hrdiny

 3. Temná noc duše – zažívám ji už dva roky :( do té doby jsem byla celých 25 let vlastně šťastný a spokojený člověk. Nerozumím tomu, proč všechno, co bylo pro mě důležité, jsem ztratila. Manžel, děti, přátelé – všechno. Nerozumím tomu dodnes. Celý život se snažím být dobrým člověkem a najednou během půl roku totální kolaps celého mého života. Jako bych byla ta největší mrcha pod sluncem. Vím, že celá ta katastrofa má svůj větší rozsah, ale pořád nevím, jaký. Ale už bych uvítala svítání….

  • Nika, niekedy sa proste musi vsetko rozpadnut… aby sa to poskladalo inak, omnoho lepsie. Pamatam si ten pocit, ten stav, ako sa rozpadlo vsetko, vsetko, spolu s celym systemom mojich hodnot, presvedceni – aj to, ako to vobec nedavalo zmysel…
   Tam sa ani neda nic ine urobit, len sa odovzdat. A verit, ze to prejde… Lebo prejde. Len vydrzte ♥
   Objimam a posielam vela lasky

   • Děkuji Katko, jen vědět, kdy to přejde. Po všech tragických událostech se navíc všichni obrátili proti mě. Neobviňuju Boha za to, co es děje. Řekla bych, že je Bůh jediný, kdo zůstal se mnou.. Jen nevím, proč se to všechno děje a už začínám být vyčerpaná.

    • Proste to nechajte ísť, Nika, celé to pustite… Nech je to, ako chce, je to, ako to je… a vy stále máte seba. Má to zmysel, no ten sa dá vidieť až neskôr, pri pohľade späť. Je to ako hra, ktorá nedáva zmysel… až zrazu dáva. No stále je to hra…
     Nikdy nie ste sama, Nika, máte všetku lásku a podporu… keď sa to nebude dať zvládať, požiadajte o pomoc (požiadajte o ňu kedykoľvek) – príde.
     Prajem krásny, pokojný týždeň ♥

 4. K bolesti po odchode dvojplamena sa pridala temna noc duse.Trva uz taaak dlho.Uz nie som tou,co som bola pred rokmi,nie som ani tou,co som bola pred mesiacom.Vidím a vnímam tie zmeny.Tolkokrat som si myslela,ze uz uz to konci a vidim svetlo.Ale nie….bolest sa strieda s nic necitenim,uz malokedy pocitim lasku,co ma desi.A dvojplamen neviem dostat z hlavy,srdca,ani duse,to boli velmi.Nepomahaju ani prosby zabudnut na neho.Som nastvana,ze je to prave on.A pri tomto vsetkom sa starat o deti je riadna fuska…..

  • Castokrat uvidime ten zmysel az pri pohlade spat… Aj to, comu vsetkemu nas to naucilo. Najvacsou lekciou je vacsinou PRIJATIE – vsetkeho… toho, ake to je, toho druheho, seba, so vsetkym, co v danej situacii citime, co sa v nas odohrava, so vsetkymi nasimi sucastami, otazkami, aj odpovedami, ktore nemame…
   Nie je to lahke, no posuva to neuveritelne ♥
   Prajem krasny vikend :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s