Čínské orgánové hodiny se nemýlí – zjistěte, který orgán vašeho těla nepracuje, jak má

Podle čínské medicíny mají jednotlivé orgány své energetické špičky i propady. Při nemoci je dobré zaměřit se na to, v jakou dobu symptomy zesilují. To může ukazovat k souvislosti s určitým orgánem, ať se jedná o přebytek energie, nebo o její nedostatek.

Čínské biologické hodiny ukazují intervaly, v nichž energie cirkuluje různými částmi našeho těla. Každé dvě hodiny je energie nejsilnější v nějakém konkrétním orgánu, pak přijde na řadu další. Pokud má daný orgán nějaký problém, příznaky nemoci či poruchy jsou v danou dobu nejsilnější.

Naše tělo vedle všech fyzicky patrných systémů, jako je trávicí, nervová, oběhová soustava, lymfatický systém apod., disponuje i energetickým systémem meridiánů. Meridiány jsou kanály – jako třeba cévy – jimiž proudí životní energie. Oběh životní energie má nezanedbatelný vliv na fungování organismu a na látkovou výměnu.

Existuje 12 hlavních meridiánů a každý přísluší k orgánu, z něhož je odvozen i jeho název. Máme tedy meridián plic, tlustého střeva, žaludku, sleziny, srdce, tenkého střeva, močového měchýře, srdce, ledvin, dvanácterníku, žlučníku a jater.

Meridiány se dělí po šesti na jangové a jinové. Jin meridiány příslušejí k orgánům, které vykonávají funkce sběru, ukládání, zpracování látek/energie a manipulace s nimi. Patří k nim meridián plic, sleziny, srdce, ledvin a osrdečníku.

K jangovým meridiánům náleží energetické kanály spojené s dutými orgány, jejichž primárním úkolem je výměna a vyměšování. K těm náleží meridián tlustého a tenkého střeva, žaludku, močového měchýře, dvanáctníku a žlučníku.

Podle pravidel čínské medicíny a podle zákona rytmu se aktivita každého meridiánu a s ním souvisejícího orgánu v průběhu 24 hodin mění. Vrchol aktivity daného orgánu trvá dvě hodiny, za 12 hodin vždy následuje klidová fáze.

Lékař praktikující čínskou medicínu se klienta vždy nejprve zeptá, v kolik hodin nebo v jakou dobu jsou symptomy nemoci či poruchy nejsilnější. To mu pomůže zjistit, která část těla má problém, neboli kde energie obíhá s obtížemi (nebo kde je jí naopak přespříliš).

Doporučuje se sledovat biologické hodiny a zapisovat si, kdy se objevují příznaky – např. vyčerpanost a bolest. Také je dobré poznamenat si, kdy máte nejvíc energie. Pokud se v noci v nějakou konkrétní dobu budíte, i to je důležitý ukazatel, ze kterého vyplývá, že některý váš orgán má problém.

organove-hodiny

Čas maximálního fungování
1:00 – 3:00 játra (detoxikace, svaly a oči)
3:00 – 5:00 plíce (pokožka)
5:00 – 7:00 tlusté střevo (asimilace, eliminace, pokožka)
7:00 – 9:00 žaludek (lymfa, trávení potravy)
9:00 – 11:00 slezina, slinivka (lymfa, trávení potravy)
11:00 – 13:00 srdce (tepny, krevní oběh)
13:00 – 15:00 tenké střevo (trávení, asimilace, tepny)
15:00 – 17:00 močový měchýř (kosti, zuby, eliminace, čištění)
17:00 – 19:00 ledviny (kosti, zuby, uši, filtrace, eliminace)
19:00 – 21:00 osrdečník (stahování cév)
21:00 – 23:00 dvanáctník (termoregulace)
23:00 – 1:00 žlučník (trávení, svaly, oči)

Čas minimálního fungování neboli odpočinku
1:00 – 3:00  tenké střevo (trávení, asimilace tepen)
3:00 – 5:00  močový měchýř (kosti, zuby, eliminace, čištění)
5:00 – 7:00  nemoci ledvin (kosti, zuby, uši, filtrace, eliminace)
7:00 – 9:00 osrdečník (stahování cév)
9:00 – 11:00 dvanáctník (termoregulace)
11:00 – 13:00 žlučník (trávení, svaly, oči)
13:00 – 15:00 játra (detoxikace, svaly a oči)
15:00 – 17:00 plíce (pokožka)
17:00 – 19:00 tlusté střevo (asimilace, eliminace, pokožka)
19:00 – 21:00 žaludek (lymfa, trávení potravy)
21:00 – 23:00 slezina, slinivka (lymfa, trávení potravy)
23:00 – 1:00 srdce (oběh krve tepnami)

Když je nějaký orgán na energetickém vrcholu, má jeho protějšek na biologických hodinách nejnižší energetickou úroveň.

Například mezi první a třetí hodinou v noci mají energetický vrchol játra, na nejnižší úrovni je tenké střevo. Pokud tedy jíte pozdě v noci, živiny z potravy se pořádně nevstřebají. Je dobré vyhýbat se některým aktivitám, když je zrovna energetická hladina příslušného orgánu na nejnižší úrovni.

Během období nejvyšší aktivity se všechny funkce zrychlují. Pokud nějaký orgán tíží nemoc vycházející z přebytku energie, symptomy jsou v určenou dobu nejpatrnější a pak je vhodné podniknout opatření ke snížení energie.

Pokud naopak orgán v době energetické špičky vykazuje slabost, je zapotřebí ho posílit. Přírodní medicína má nepřeberné množství prostředků, které pomohou jak při oslabení orgánu, tak při energetickém přebytku, ať se jedná o akupunkturu, homeopatii, byliny nebo jiné záležitosti.

Zdroj: http://www.osud.cz/

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s