Vodnářovo nebe

Slunce vstoupilo do znamení Vodnáře 20. ledna a jsme právě na vrcholu zimy. Vodnář přebírá vládu od Kozoroha v době největšího chladu, v nejméně pro život příznivé době.

Obě znamení, Kozoroh i Vodnář jsou si v lecčems podobná. V čase Kozoroha stoupáme pomyslně na vrchol a symbolicky i fakticky naplňujeme svůj osud a zúročujeme své konkrétní představy. Kozoroží čas je dobou pomalého zrání. Ve Vodnáři již víme své, dostali jsme se na vrcholek a odtud vede již jen cesta dolů. Skutečně však jen ta?, Vodnář se ptá. Ptá se také obecně po smyslu všech věcí, ptá se na důvody a nebojí se zpochybnit všechna pravidla a zásady, které předcházející Kozoroh pečlivě sestavoval, plnil a žil jimi. S vodnářským Sluncem se pohybujeme v zrcadlově obráceném světě, ve světě, kde platí jiná pravidla. A nebo že by žádná?

Čas Vodnáře je dobou masopustu, obdobím, kdy si můžeme dovolit vybočit z pravidelného rytmu. A skutečně, po generace nám tak velí zkušenosti i tradice. Práce a úkoly minulého roku jsou dokončeny a symbolicky završeny právě v saturnském čase Kozoroha a nyní patří nějaká ta doba jen nám. Můžeme si dovolit aspoň na chvíli žít bez obav, trochu si zaexperimentovat, ukázat, co v nás skutečně je. Ventilem, ale i nástrojem k tomu byly různé iniciační obřady.

Odcizen a nalezen. I takový je Vodnář. Zahleděný pohledem daleko nahoru k obzoru nevidí to, co se děje kolem něj a často i s ním. Jeho cesta je jedna z nejtěžších. Identifikovat svůj cíl, spojit se s ním a udržet se přitom nohama na zemi. Vodnář je ten, který pouta s rodnou hroudou ruší kdykoli je to podle jeho náhledu zapotřebí. Vodnář je ale i ten, který propojení silně potřebuje. Vodnářské jsou ale svazky jiného druhu, pouta nikoli rodinná, ale propojení s prostorem a časem, ve kterém chceme a nebo také nechceme žít. Či umíme nebo neumíme fungovat. Spojení s lidmi stejného naladění a smýšlení.

Vodnářská exkluzivita tedy spočívá v geniálním spojení prostoru a času, myšlenky a vize, svého já a jeho vyšších cílů. Vnímáte jistě, že se jedná o poměrně silné motivace, proudy a síly. Proto také není možné donekonečna držet ono silné propojení nebe a země, je potřeba čas od času poodstoupit a podívat se na věc ze strany, z boku a odjinud. Odpočinout a sledovat. I to je vodnářská práce.

aquar

Symbolem Vodnáře je dvojitá vlnovka, která začíná tahem shora dolů a končí také tak. Ukazuje na základní princip, kterým je zachycení vyšších, silnějších a hrubších energií, zpráv či vibrací, jejich transformování na ty běžné a srozumitelné a jejich předání dál. Zamysleli jste se někdy nad jménem Vodnář? Co má toto znamení spojené s vodou, vodním živlem? Prakticky nic. Vodnář je ale rozsévač, seje inspiraci, rozdává podněty, pracuje ve vysokých obrátkách a ve velkých vlnách.

Znamení Vodnáře jako by v zodiaku přebývalo, je mezi zařazeným Kozorohem a téměř zcela odpojenými Rybami. Ční tím svým způsobem, kterým vyjadřuje drze svoje já, kterým křičí do prostoru. Tak jako Kozoroh zvládl prostřednictvím své vládnoucí planety, Saturnu, čas a před ním obdobně Střelec se jupitersky vypořádal s nároky a potřebami prostoru, Vodnář se zabývá už jen sebou samým na pozadí prostoru a času.

Protipólem Vodnáře je Lev. Znamení disponující velkou silou osobnosti, charizmem osobní tvořivosti a zakládající si na vlastním přístupu. Vodnář funguje ve stejných energiích, ale s opačným znaménkem a pohledem. Je-li pro Lva hra vyjádřením seberealizace, je pro Vodnáře naopak prostředkem k dosažení cílů, naplnění účelů a smyslů věcí. Nástrojem, který nás dovede dál.

Ve Vodnáři vládne planeta Uran. Je to jedna z vnějších planet, planet kolektivních, planet, které vypovídají za celé skupiny lidí, společnosti a také za kosmická pravidla. Proto i to, co se děje pod signaturou Vodnáře, není jen tak. Má hlubší dosah a zpravidla vyšší smysl.

Co se nám v čase Vodnáře může dít? Jak toto období využít? Měli bychom je věnovat sami sobě. Svým plánům, nápadům a inspirací. Svému já, které často dlouho zůstává nevyslyšeno. Vytáhněme ze šuplíku staré básničky, fotky, projekty, oprašme to, co nás kdysi bavilo a z nějakých důvodů jsme toho zanechali. A studujme, přemýšlejme, co bychom mohli dělat v životě dál. Kam se poposunout a nasměrovat. A pokusme se také něco z toho, čím se zabýváme a čím žijeme, dělat jinak, jinak přistupovat ke každodenním stereotypům, jinak pohlížet na běžné události. Zkoumavě se podívat a zamyslet. Čas Vodnáře nás vede i k tomu, abychom se zaměřili i na to, kterak žijeme. Můžeme si tak i prověřit své nasměrování, ale i kompromisy, které nás od něj oddalují.

Co nás čeká v době se Sluncem ve Vodnáři konkrétně? Jaké aspekty budou ovlivňovat dění tady dole na Zemi?

Celé období začneme T kvadrátem, konfigurací mezi Lilith, Plutem a Uranem. Toto nepříjemně působící propojení bude fungovat především na psychické úrovni. Prostřednictví různých, třeba i neobvyklých a nečekaných situací bude vytvářet podněty k tomu, abychom nic nezanedbali, na nic se nevykašlali, vše důsledně vyřešili. Protože nebude kvalitních začátků bez účinných konců. Konfigurace doslova vymete pavučiny a donutí se také zamyslet nad čistotou záměrů a úmyslů. S kým se setkáváme, s kým žijeme a s kým spolupracujeme – i to budou důležitá témata. Nebude se ale jednat o přehodnocování, nýbrž o rozhodnutí ano/ne, přičemž se bude očekávat rozhodnost a vymstí se polovičatost a snaha zavděčit se na víc stran.

Další poněkud rázněji působící aspekt přijde začátkem února. Opět konfigurace, ale tentokráte příznivá, tedy polosextil. To se spojí Mars ve znamení Štíra s Chironem v Rybách a ve třetím vrcholu vzniklého trojúhelníka bude Pluto a Merkur v Kozorohu. Tehdy budou pokládány skutečně pevné a hluboké základy pro nové plány a projekty, zejména v oblasti společenské a v sociální sféře.

V první a ve druhé únorové dekádě bude možné dobře a pravděpodobně úspěšně řešit staré problémy, nezvládnuté úkoly, dostane se nám druhé šance. Pokud si uvědomíme, o co tady opravdu jde. Jupiter retrográdní v Panně (bude se celé období Vodnáře pohybovat zpětně znamením Panny, po dlouhou dobu bude jedinou retrográdní planetou) zajistí to, že se budeme skutečně věnovat detailů, nemělo by nic utéct.

Celé Vodnářovo období skončí 19. února, kdy Slunce vstoupí do znamení Ryb. Zmizí tlak na vyjádření našeho já, přijde smíření, ostré hrany se otupí a nastalá témata nás budou směřovat víc do vlastního nitra k jemným osobním i transpersonálním procesům. Zažijme ale předtím po předcházející období Vodnáře ve vší jeho velikosti a v možnostech uvědomit si své já ve všech možných různých aspektech a pohledech. Třeba objevíme mnoho zajímavého a možná se nám podaří dostat se i blíž k uskutečnění našich představ a vizí.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s