Odovzdanie

A manželka jedného obchodníka požiadala: „Povedz nám o sexe.“

A on odvetil: Muži i ženy si o ňom medzi sebou šepkajú, lebo premenili posvätný akt na hriešny. Toto je svet, v ktorom žijeme. Kradnúť prítomnosť jeho skutočnosti je nebezpečné. No neposlušnosť môže byť cnosť, ak ju vieme správne použiť. Keď ide len o spojenie dvoch tiel, nie je to sex, iba potešenie. Sex ďaleko prekračuje potešenie. Spája sa v ňom uvoľnenie a napätie, bolesť a radosť, plachosť a odvaha prekročiť vlastné hranice. Ako zosúladiť toľko protichodných stavov? Je na to jediný spôsob: odovzdať sa.

Lebo akt odovzdania znamená: „Dôverujem ti.“

Nestačí predstaviť si, čo všetko by sa mohlo stať, keby sme nespojili len telá, ale aj duše. Vydajme sa spolu na nebezpečnú cestu odovzdania sa. Je riskantná, ale jediná, po ktorej sa treba pustiť. Aj keby to prinieslo veľké zmeny do nášho sveta, nemáme čo stratiť, lebo sme získali celú lásku, otvorili dvere spájajúce telo a dušu.

Zabudnime, čo nás učili: že je vznešené dávať a ponižujúce dostávať.

Pre väčšinu ľudí je vznešené len dávať. Ale dostávať je tiež prejav lásky. Dovoliť, aby nás ten druhý urobil šťastným – a to prinesie šťastie aj jemu. Keď sme pri sexuálnom akte príliš veľkorysí a zaoberáme sa len partnerom, možno sa nám dostane menej potešenia alebo oň celkom prídeme. Keď vieme rovnako dávať aj dostávať, telo sa napne ako tetiva luku, ale myseľ uvoľní ako šíp pripravený na výstrel. Mozog stráca kontrolu, vedie nás len inštinkt. Telo a duša sa spoja, šíri sa Božská energia. Nielen v častiach, ktoré väčšina z nás považuje za erotické. Každý vlas, každý kúsok pokožky vyžaruje inú farbu, a tak dve rieky splynú do jednej, mocnejšej a krajšej. Všetko duchovné sa zviditeľní, všetko viditeľné sa premení na duchovnú energiu.

Všetko, čo prijmeme, je dovolené.

twin20

Lásku niekedy unavuje hovoriť len nežným jazykom. Nechajme ju, nech sa prejaví v celej svojej nádhere, nech páli ako slnko a váľa stromy ako vietor. Keď sa jeden z partnerov celkom odovzdá, druhý urobí to isté – lebo hanblivosť sa zmenila na zvedavosť. A zvedavosť nás prinúti preskúmať všetko, čo sme v sebe nepoznali. Usilujte sa vnímať sex ako obetný dar. Rituál premeny. Ako pri všetkých rituáloch extáza je oslavou konca, ale nie jediným cieľom. Najdôležitejšie bolo prejsť s partnerom cestu, ktorá nás priviedla na neznáme územia, kde sme našli zlato, kadidlo a myrhu. Dajte posvätnému posvätný zmysel. Ak vás prepadnú pochybnosti, vždy si spomeňte: V týchto chvíľach nie sme sami, obe strany cítia to isté.

Bez obáv otvorte tajnú skrinku svojej fantázie. Odvaha jedného posmelí aj druhého.

Skutoční milenci budú môcť vstúpiť do záhrady krásy bez strachu z odsúdenia. Už nebudú dve telá a dve duše, čo sa spojili, ale jeden prameň, z ktorého vyviera skutočná voda života. Hviezdy sa budú dívať na ich nahé telá a tie nepocítia ostych. Okolo budú poletovať vtáky a milenci napodobnia ich hlas. Divé zvieratá k nim obozretne pristúpia, lebo to, čo uvidia, je divšie ako ony. Sklonia hlavu na znak úcty a pokory.

A čas prestane existovať. Lebo v krajine potešenia, ktorá sa rodí zo skutočnej lásky, je všetko nekonečné.

Paulo Coelho (Rukopis z Akkry)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s