Se Štírem za zrcadlo

Jsou-li Váhy a celé období, kdy je v tomto znamení Slunce, zrcadlem všeho, co probíhá – a tedy i nás a našich aktivit, je štíří čas odvážnou a někdy i nelítostnou výpravou za ono zrcadlo. Do míst, kde zdánlivě nic není a vlastně ani existovat nemůže a přesto tam je.

Štíří princip je koncentrace energie za účelem proniknutí, změny, transformace, intenzivního prožitku. Štír se tak dostáv k podstatě a principu dějů a procesů. Konfrontace je nevyhnutelná, dokonce je jedním z nástrojů seberealizace. Pakliže Váhy řeší uspořádání, plány a staví jemnou architekturu, štír, jenž nastupuje po nich, toto předivo ve své neutuchající touze po pravdivosti neopravuje, ale tam, kde systém Vah neodpovídá realitě, jej boří a transformuje tak do jiné podoby, formy i obsahu.

Vyjděme ze samotného symbolu. Skládá se ze tří pilířů, čtyř obloučků podobně tak jako u Panny. Značí to soustředěnost a koncentraci a taktéž i jednotu duše, ducha a těla. Taky však podobnost končí. Zatímco Panna vrací energii oddaně zpět svému zaměstnavateli, svému tělu a vesmíru, který je zaměstnavatelem nás všech, vůbec, Štír s energií nakládá zcela jinak! Poslední pilíř totiž jako by nekončil! Pokračuje hloub a hloub pod úroveň linky, na níž stojí předchozí dva. Teprve v hloubi se ohýbá a směřuje kolmo vzhůru, znovu naznačenou linii protíná a končí špicí směřující vzhůru.

scorpio

Epické opsání glyfu Štíra je na místě! Představuje velmi silný symbol, symbol koncentrace vůle, symbol schopný spojit zdánlivě nespojitelné. Jak na úrovni fyzické vykonáním nadlidských činů, tak na rovině psychické, kdy nedbáme emocí a konáme to, co je potřeba, a rovněž na hladině intelektuální, kdy jsme schopni vidět a uznávat souvislosti, které nejsou na první a ani na druhý pohled jasné.

Ve znamení Štíra vládne planeta Pluto. Jedná se o velmi mladý a novodobý ukazatel, je na svém místě v astrologické systematice teprve postupně od první poloviny minulého století a zpřesňuje do té doby fungující signaturu planety Mars. Ta se však chová jinak v Beranu, kde rovněž vládne a kde je prvotním impulzem projevení osobní vůle, a jinak ve Štíru, kdy jde tedy o kulminaci energie impulzu; což lépe popíše právě Pluto.

Na rozdíl od Marsu, čisté a jasné energie, si Pluto zahrává s podsvětím, jinými světy, jinými rovinami, polaritami a tím i jiným, pro někoho dost odlišným pohledem na systém uspořádání světa. Systém, který prosazovaly říjnové Váhy, je již zapomenut. Vše je popsáno a jako v zrcadle vidíme (ne)dokonalost sebe sama a krajiny, ať už osobní, duchovní či té skutečné, kterou kultivujeme. Štíří cesta za zrcadlo je výpravným dobrodružstvím, kde Pluto hraje hlavní roli. Nedbá stanovených pravidel. Nejdůležitější je tu účel, smysl a důvod. Proto jsou plutonské a štírovské cesty přímé, někdy přímější než přímky (ano, i takové dráhy existují i v našem třírozměrném prostoru) a účel tu světí prostředky. Jedině tak je možné dopátrat se v hlubinách po prazdroji, po příčinách příčin a odhalit tajemství (jejichž objevení nás nemusí nutně potěšit; ale Pluto v tomto zastává teorii padni komu padni).

Co je štírovské, je tedy i autentické a invariantní, je to heslo, přidej se a nebo jdi pryč! Odpovídá to i rázu doby a počasí, které jsme si zvykli nazývat dušičkovým. V tomto čase, ach na hony vzdáleném zelenému veselí Býka před půl rokem s vládkyní láskyplnou Venuší, spadává listí, odhalují se holé větve a vše přebytečné, ale také i zužitkovatelné mizí z krajiny, z prostoru kolem nás. A svět zůstává jakoby pustý, prázdný a bez příkras. Každá aktivita, čin a rozhodnutí jsou tak na míle vidět. Nic nelze pod rentgenovým okem Štíra schovat, nic neunikne bdělé pozornosti. Takoví jsme a budeme i my v tomto čase.

Na konci první dekády října vejde do Vah planeta Venuše. Dostane se tak opět po čase do znamení, ve kterém vládne. Posílí partnerská témata, vznikne chuť po konsenzuálních vztazích, vyrovnání a harmonii. Jak mezi lidmi, tak i jejich skupinami.

Na začátku druhé říjnové dekády vejde severní lunární uzel do Panny a jižní naopak do Ryb. Pro méně zdatné astrology připomínám, že oba uzle po zodiaku couvají, tedy do Panny přichází severní uzel z vah a do Ryb jižní zase z Berana. Čeká nás několikaměsíční období, zhruba rok a půl, po které nás bude víc než jindy zajímat pořádek, konkrétní jistoty, postavení; ale také naše práce a její výsledky, zdraví a způsoby jeho nabývání i pozbývání. Nejspíš se staneme tvořivějšími, pracovitějšími, přísnějšími navenek a veselejšími uvnitř. Jižní uzel, který ukazuje na to, co nás zajišťuje a zakotvuje, bude mít velkou práci. Bude třeba vytvářet ve znamení Ryb duchovní, myšlenkové a psychické základy, na kterých bychom mohli dál stavět schodiště a žebříky na nichž budeme stoupat k panenským hvězdným cílům.

A že to budeme myslet vážně, bude jasné hned vzápětí, kdy do znamení Vah přejde planeta Mars. Činnosti, aktivity, akce, ale i počátky všeho, co budeme chtít dělat a čeho si bude naše srdce se přát účastnit, bude podníceno společností, společenským rozvojem. Plány, organizací, ale i estetikou a chutí aby vše dobře dopadalo.

Štíří období pro nás tentokrát skončí 22. listopadu, kdy již nasyceni pronikavých pohledů za zrcadlo a všech aktivit s tím spojených, které sice nesmírně posouvají, ale na druhou stranu neobyčejně vyčerpávají, vstoupíme do času Střelce, do období všudypřítomné tiché naděje. Přejme si, ať je štíří doba milosrdná k našich prohřeškům, ať ukáže cestu, a přející vůči našim přáním, ať je nasměruje tam, kam je opravdu třeba!

Ondřej Habr

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s