Ľubovníkový, Jánsky, Trezalkový olej

Ľubovník bodkovaný je čarovná bylina. Na lúke ju nájdete už z veľkej vzdialenosti vytŕčať a žlto svietiť Bohu do okien. Odpradávna sa z nej na Letných Slnovratoch vili vence a púšťali do vody. Táto rastlina má v sebe veľkú silu. Miluje Slnko, je priamo nasiaknutá zlatou energiou. Čaj z nej veľmi chutí, lieči dušu, depresie, stavy úzkosti. Tinktúra  uvoľňuje, upokojuje. Celkovo ľubovník pôsobí značne ľúbivo a vnáša mier do našich duší. Už pohľad na natrhanú čerstvú kyticu osvieži každého človeka…

Čaj chutí výborne, ak sa lúhuje okolo 5. minút. Dlhým státím už hotového čaju má nápoj tendenciu horknúť. Mojím osobným tipom je do ľubovníkového čaju pridať trochu semien feniklu a anízu. Čaj dostane sviežu, aromatickú chuť a vôňu, pretrvávajúcu v ústach ešte istý čas po vypití.

Z tejto rastliny sa robí výborný liečivý olej. Niektorí ho volajú aj Jánsky. Prečo? Lebo ľubovník /a aj každá jedna bylina/, má najväčšiu moc na Jána v starovekej tradícii Letného Slnovratu. No ľubovník má ešte väčšiu moc. Je to slnečná bylina a práve v období keď sa podľa starých zvyklostí „rodí nové Slnko“- na Letný Slnovrat, má najväčšiu moc, pretože prináleží Slnku viac ako mnoho iných bylín. Okrem jeho nasušenej vňate na čaje, maceráty, tinktúry, je práve ľubovníkový olej tou najväčšou devízou. Je dobré kvietky zberať buď tesne pred splnom, alebo v čase splnu. Vtedy uzdravujúca sila stúpa do kvetov a listov od koreňov smerom nahor. Pri ubúdajúcom Mesiaci je to naopak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ľubovník obsahuje v kvietkoch účinnú látku zvanú hypericín. Tá zlepšuje dýchanie a metabolizmus buniek. Teda urýchľuje ich pochody, čo má za následok zlepšenie činnosti buniek, odvádzanie ich odpadov do medzibunkového priestoru, lepšie zásobenie živinami.

Ľubovníkový olej má priaznivé účinky na popáleniny, ekzémy, úplne v pohode sa dá aj jesť, preventívne jedna malá lyžička denne. Môžete ho s čistým svedomím naniesť aj na pokožku malého dieťaťa. Môžete sa ním natrieť od hlavy po päty po kúpeli, alebo ak máte suchú, popraskanú pokožku, tiež Vám veľmi pomôže.  Aplikujte ho aj viac krát denne na tvár. Smelo sa dá použiť aj do kúry na vlasy.

Tento olej je veľmi vzácny a vyhľadávaný v masážach. Masírovať s kvalitným, voňavým ľubovníkovým olejom, voňajúcom po kvietkoch ľubovníka a navyše ešte k tomu zohriatym v aromalampe – paráda. Človek, masírovaný s takýmto olejom dostane naozaj zážitok.  Potvrdzuje to tzv. Breussova masáž, kde sa využíva presne tento olej, navyše zohriaty. Tento sa potom doslova vlieva na všetky stavce a jednoduchými, no veľmi účinnými hmatmi sa olej vtiera do chrbtice. Aktivuje sa pritom aj kostrč, krížové stavce, ktoré reflexne odrážajú stavce krčné. Čiže ak pôsobíme na túto oblasť chrbtice, pôsobíme reflexne aj na krčnú chrbticu a naopak. Pri tejto masáži sa zákazník celý zabalí do deky. Predtým sa na chrbát položí papier, ktorý energeticky znásobí účinok masáže. Ľubovníkový olej a zámerne táto masáž veľmi dobre vplýva na pružnosť medzistavcových platničiek.

Ďalšie použitie ľubovníkového oleja

Môže sa natierať na boľavé kríže, koleno, kĺby, kúra do vlasov, poštipnutia hmyzom, suchá a popraskaná pokožka hlavne na pätách, na tvár, nechty. Veľmi účinný je pri bolestivosti chrbtice, kde sa môže podomácky votrieť pomedzi stavce. Tiež pri bolesti brucha jemne vmasírovať krúživými pravotočivými pohybmi.

Dôležité upozornenie:

Keď je vonku silné priame slnko, napríklad v lete, alebo ste v prímorských krajinách na dovolenke, kde je slnko silnejšie, nenatierajte si telo ľubovníkovým olejom. Nevystavujte takto natretú pokožku priamemu, silnému slnečnému žiareniu. Môžu vzniknúť malé červené ostrovčeky na pokožke. Takto ľubovníkový olej reaguje na silné slnko po natretí na pokožku. Neprejavuje sa to u každého človeka, ale deje sa to. Podotýkam, že červené škvrnky nie sú nebezpečné, len nie sú estetické. Ľubovníkový olej, si natierajte stále  a všade, len keď idete von a vonku praží silné slnko, určite si ho nedajte na tvár… Toto platí pre pokožku priamo vystavenú slnku. Keď je slnko slabšie, alebo nepečie tropické teploty, pokožka to zvládne. Keď sa aj natriete týmto olejom a dáte si  tričko, je to v poriadku. Skôr keď sa opaľujete pri vode na priamom žiarení, určite sa ľubovníkovým olejom nenatierajte!

lubovnik

Príprava oleja:

Kvetmi ľubovníka naplníme sklenenú fľašu až po hrdlo a zalejeme panenským olivovým olejom tak, aby kvety boli úplne ponorené. Zavretú fľašu postavíme na teplé slnečné miesto a každý deň ju potrasieme. Asi za 2-4 týždne vznikne červený olej, ktorý má veľkú liečivú silu. Potom kvety precedíme a olej nalejeme do tmavej fľaše, ktorú dobre uzavrieme. Skladujeme v tmavej chladnejšej miestnosti.

Ešte stále akosi nevieme doceniť význam olejov v našom živote, výžive. Mnoho ľudí netuší, že si akýkoľvek kvalitný za studena lisovaný olej môže smelo naniesť na celé telo. Alebo si do akéhokoľvek kvalitného oleja namáčať pečivo, miesto masla.  Netreba sa nechať zahlcovať chémiou so stabilizátormi, umelými vôňami a cez póry pokožky vpúšťať do krvi jedy… A ešte si za to aj platiť. Ak sa rozhodnete vymeniť značkové telové mlieka za kvalitný a živý olej, doplníte svojmu telu mnoho vitamínov, esenciálnych aminokyselín, enzýmov, živín. Toto všetko obsahujú kvalitné olivové, sezamové, konopné, slnečnicové, ľanové, tekvicové, hroznové oleje.

Zdroj: http://www.masazevtrencine.net/

2 thoughts on “Ľubovníkový, Jánsky, Trezalkový olej

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s