Čas Panny, čas realizace

Slunce vstoupilo do znamení Panny 23. srpna a vyjde ven do následných Vah 23. září. Mezi těmito dvěma daty se však může udát mnoho situací ovlivněných nebo signovaných energií tohoto znamení. Je čas sklizně, doba, kdy je třeba začít racionálně myslet a reálně se soustředit.

Slunce je ve znamení Panny v poslední třetině léta, kdy nastává je doba sklizně, roztřídění, zpracování a zužitkování. Příležitost k prozření na konci prázdnin, kdy Lev symbolicky předává Panně vládu. Kdy končí doba zdánlivě nekonečných lvích oslav sebe sama, zahradních slavností s vodotrysky a ohňostroji. Po nich je potřeba se probrat, uklidit. Znovu na konci prázdnin těla i duše najít sebe sama, koncentrovat se, nasměrovat se. Znovu najít, a ještě lépe přehodnotit, význam svého života. Vytyčit směr, zasadit mezníky a vydat se naznačeným směrem.

Symbol znamení Panny je poměrně komplikovaný. Jedná se o tři svislé pilíře, které jsou nahoře propojeny obloučky. Poslední svislice pak již nedosahuje až dolů jako předchozí tři, lomí se a kříží předchozí pilíř. Vidíte, že jen popis symbolu je poněkud komplikovaný a vyžaduje, aby se naše mysl soustředila a zapojila představivost, myšlení i schopnost práce se symboly. Stejně tak komplikované je vše, co se ve znamení Panny děje. Tři pilíře znamenají ducha (nápad), duši (přemýšlení, abstrakci) a tělo (realizaci). Čili postup od nápadu až po zhotovení či dokončení. Soustředěnost zrozenců ve znamení Panny je pověstná a je tématem sama pro sebe. Ale vraťme se k popisu symbolu, ještě nejsme hotovi! Na tři pilíře nahoře navazují čtyři obloučky symbolizující rytmičnost. A skutečně jedním z principů Panny je i smysl pro rytmus, takt, opakování a přesné zopakování. Můžeme v tom spatřovat i schopnost pracovat podle zadání, které je třeba dokonale napodobit (nikoli improvizovat, což je téma Blíženců, ani zlepšovat, což je spíš práce Střelce).

virgo

Komplikovanost či jistá složitost dějů a procesů, které pod znamením Panny probíhají, odkazuje na věčný boj uspořádanosti a chaosu, který je zpravidla tématem číslo jedna ve znamení Panny. Na jedné straně chaos jako prapočátek, prazdroj všeho a tedy také ještě nekonečné a nerozlišené i nerozlišitelné možnosti. A na druhém pólu usměrněnost, uspořádanost a řád, které otvírají cestu k řešení, realizaci, uskutečnění a materializaci ať hmotných či abstraktních hodnot. A mezi tím se pohybuje panenský archetyp nahoru a dolů. Osciluje mezi možnostmi chaosu a nutnostmi řádu. Hledá svoje místo, niku a parketu; postupy, přístupy, zdroje a výstupy. Výslednicí v ideálním případě tak nejsou jen výsledky, produkty a skutečnost, ale samotný proces výběru, třídění, čištění a pročišťování. V případě Panny nacházíme na životní cestě exaltaci (povýšení) formy nad obsahem. Zjednodušeně řečeno a viděno v posloupnosti: předchozí znamení Rak si realitu vysní, Lev si s její ideou pohraje a Panna vybere a vytřídí tu nejvhodnější variantu.

Panenský princip čištění a třídění můžeme vidět jako součást věčného boje s chaosem a neuspořádáním, které představuje protilehlé znamení Ryb a planety, které v Rybách vládnou, tedy Neptun a Jupiter. Symbolická bitva mezi panensky jednoznačným rytířem, doktorem, inženýrem, nástrojářem s hydrou chaosu, s neuchopitelnými bakteriemi, s mnohotvářným projektem, se hmotou, které je třeba přisoudit formu a rozměry.

Převedeno na energie a úkoly současného období na sklonku léta to znamená následující. Vtěsnat se po dovolených zpět do těsné kazajky pracovního pořádku. Přejít od vzrušujících prožitků cest na vrcholu léta pod znamením Lva do každodennosti, která nám báječně umožňuje vyrovnat se s nástrahami života. Vždyť přináší použitelné návody a postupy. Naučit létem rozvolněné děti opět zvyklostem spojeným se školou a jejími povinnostmi. Vybrat jim i sobě nová zaměření, lekce, kurzy. Zvyknout si nejen na pravidelné střídání podnětů, ale také na v této době se již výrazně zkracující den, ubývající teplo a sluneční svit. A po duchovní a duševní stránce zpracovat vše, co jsme zažili, prožili, čím jsme si prošli do vzpomínek, záznamů a dat. Fotografií, alb a zápisů. Do zkušeností, rad a nově zformulovaných vzorců. Nových postupů a přístupů. Panna je mistrem zpracování a konzervace a tak je potřeba vše, čím jsme si za poslední dva měsíce prošli někam umístit, zařadit a dát tomu správné rozměry a směrování. To lze provést právě teď a nikdy jindy tak dobře jak v tomto ročním období.

Napomoci nám může sféra fyzická, můžeme začít pro to, abychom se usebrali, úklidem fyzickým, tříděním potřebného a nepotřebného, konzervací a zavařováním plodů a plodin. Chystáním se na další příští časy, jež nebudou tak příznivé samostatnému a osobitému projevu našeho ega tak jako byla doba léta. Panna a tedy i doba, kdy je Slunce v jejím znamení, je spojena se zdravím a čistotou; konec léta je také branou k podzimu. (Vždy poslední znamení v ročním období nás připravuje na další). Nezbývá než se čistit, hledat zdroje energie, možnosti, čemu a kterak se věnovat. A důležité je zapojovat se, propojovat se, hledat v každodenních, cyklicky a rytmicky se opakujících činnostech momentální smysl a přínos. Je tedy důležité, aby to, čím se zabýváme, se nám nejen líbilo, ale abychom vnímali užitečnost a přínosnost těchto činností. Princip zapojení a propojení se s okolím, lidmi, prací se spojen také s naší schopností vydat ze sebe to nejlepší. Nešetřit a nečekat na budoucnost, ale umět podat a prodat to, co v nás je a co umíme. Teď a tady.

A můžeme se podívat na oblohu, najdeme tam postavení planet, která mohou napovědět, co se asi bude na sklonku léta dít. Na konci srpna se letos podruhé sejde Venuše s Marsem. Venuše bude tou dobou retrográdní, půjde tedy o prověření našich ideí a ideálů z konce února, kdy jsme se pro něco poměrně vážného nejen v partnerské oblasti rozhodli. Tentokrát se tak bude dít v kvadrátu na planetku Proserpinu, tedy bude nás zajímat, jak rozhodnutí obstojí v konfrontaci s vyššími a všeobecnými principy. Zkrátka, jestli to má smysl a nebo ne. Samotná řešení nám však osud nabídne až při třetím setkání obou planet, které přijde na pořad dne v listopadu. Prvního září nastane školní rok s mírným či větším chaosem, Slunce se postaví do opozice na Neptun v Rybách. Bude potřeba se poměrně dost soustředit. Polovina září pak bude znamenat mírné nejasnosti v životních plánech a směřování, dočasnou ztrátu orientace, to se do opozice s Neptunem dostane Jupiter. A 18. září skončí (pro někoho možná konečně) poněkud psychykudrásající pobyt Saturnu ve Štíru. Tato planeta přejde opět do Střelce a ukončí období revizí příjemných i nepříjemných zážitků z let 2013 a 2014. Dostaneme tak nové nabídky a přijdou a nebo se spíš pomalu začnou formovat nové jistoty a pravidla. Možná se svět v lecčems opravdu změní. Konkrétní změny budou viset ve vzduchu až do okamžiku, kdy Slunce přejde do dalšího znamení, do znamení Vah.

Přejme si spolu se Sluncem v Panně koncentraci na to, co je právě třeba, čistotu v počínání si i jasnost v uskutečňování.

Ondřej Habr

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s