Potrava je naše tělo…

Když se nad sebou zamyslíme, celkově nám stačí málo. Čerstvý vzduch, pohled do zeleně, sluneční paprsky, trošku toho jídla a „obyčejná“ čistá voda.

A když nám bude dobře na duši, zjistíme, že i toho jídla potřebujeme méně navzdory výživovým tabulkám a doporučením. Všeobecně je známo, že někteří lidé si jídlem kompenzují jiné nedostatky, mají ho jako náhražku za hezkou věc, která jim v životě chybí.

Když se na jídlo a příjem potravy podíváme z vědeckého hlediska, je jasné, že se bez jídla a vody neobejdeme. Výjimky existují, ale zatím zůstaneme více při zemi. Dnes máme na výběr mnoho cest a stravovacích směrů, které hodnotí potravu z různého principu. Máme vždy svobodnou volbu si zvolit to, co dělá našemu fyzickému tělu dobře. Pokud se na chvíli zastavíme a začneme naslouchat svému tělu. Ono ví nejlépe, co zrovna potřebuje.

V současné době je nám předkládáno mnoho dogmat ohledně stravování, proč to či ono je pro naše tělo nejvhodnější a že pokud nedodržíme určitě zásady, můžeme trpět nedostatkem živin nebo dokonce onemocníme. Ale málo se hovoří o tom, že  můžeme i trpět výčitkami a obviňováním sebe sama, že jsme něco nedodrželi,  protože se teď po jídle zrovna necítíme v pohodě.

V první řadě je nutné si uvědomit a jsem ráda, že se s tímto tvrzením setkávám častěji, že každý jsme jedinečný, každý máme svoje krásné tělo a že naše inteligentní tělo je u každého z nás nastavené trošku jinak. A každé pracuje i trochu jinak. Ale to víme jenom my sami.

Proto někdo preferuje čistě syrovou stravu (moderně dnes označovanou jako raw stravování), jiný zase stravu výhradně upravenou, někdo různé kombinace a další zase čistě typickou českou kuchyni atd…

I v tomto neexistuje žádné pravidlo ani zákon, kolikrát, kdy a kolik toho máte sníst. To si určujete jen Vy sami. Nikdo jiný…

Nejdůležitější je však naslouchat a ovládat své tělo a cítit se v něm dobře, být tělu vděčný, že nám slouží tak, jak nejlépe umí.

healing

Ano, jídlo a potrava představuje jeden ze základních pilířů zdravého životního stylu, o kterém denně slyšíme z médií. Začít bychom však mohli zcela jednoduchou myšlenkou, odkud se jídlo pro nás na Zemi bere, jakým způsobem se suroviny pěstují. Jestli zrovna tuto superpotravinu z druhého konce světa potřebujeme, když můžeme využít sezónní lokální suroviny. A jestli při její pěstování není ohrožen například jiný druh rostliny nebo zvířete.

Zkuste se možná také zamyslet nad tím než začnete jíst jestli máte opravdu hlad. Než začnete jíst jestli náhodou nechtějí jíst jenom Vaše oči. A než začnete jíst, na chvíli se zastavit a rozhlédnout se také kolem sebe. Všechno to, co nás obklopuje – celé okolí, co vidíme, vnímáme, slyšíme a cítíme – tohle všechno se přidává k jídlu skutečnému. A někdy je to docela velká porce.

A že nemáte čas? Tak se na chvíli zastavte a zamyslete se nad tím, co chcete pro své fyzické tělo vlastně udělat, pokud se v něm necítíte zrovna dobře.

Pokud si připravujete jídlo sami – zastavte se a zamyslete se, co do něho můžete ještě přidat jen Vy sami. V jaké náladě se zrovna nacházíte a s jakou náladou ho právě vytváříte pro sebe (i ostatní).

Nevíte si něčím rady? Tak napište… rádi budeme Vašimi průvodci na Vaší cestě…

S láskou, úctou a pokorou, Já jsem život…

Zdroj: http://www.jajsemzivot.cz/

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s