SLUNOVRAT – Končíme a začínáme nanovo!

V neděli přejde Slunce ze znamení Blíženců do znamení Raka. V tom momentě dojde k letnímu slunovratu. Zdánlivý pohyb Slunce po obloze směrem k severu se zastaví a sluníčko půjde zase pěkně na jih a bude zapadat i vycházet jižněji a jižněji.

Letní slunovrat je doba, kdy končí kosmický nádech, kdy Země přijímala teplo, semeno, vláhu, a začíná dlouhý kosmický výdech, který bude končit až o slunovratu zimním. Okamžik samotného slunovratu je kosmickým zadržením dechu. tehdy lze cítit a vnímat tep Země a symbolicky se s ní propojit.

Čas Slunovratu je i momentem přepólování a pro nás tady dole na zemi i doba očisty. Dříve se lidé čistili ohněm (skoky), vodou (potápění se). My nemusíme jít až tak daleko, stačí se zbavit a zbavovat všech příměsí, nánosů a toho, co netvoří naše bytostné já. Může se jednat o zvyky, které nechceme, o pocity, které nám nepatří, o procesy, které nám nedávají smysl. A každý si jistě najde své specifické téma.

slnovrat

Rovněž tak můžeme vložit hlubší záměr do dalšího konání. Začínáme přece s čistým štítem, můžeme vyjít i s čistou hlavou a lehkou duší. Princip všech důležitých mezníků v roce a životě je být svorníkem dvou období a zároveň také i momentem transformace, jež spálí vše nepotřebné, aby se mohla zrodit nová a komplikacemi nezatížená budoucnost. Dopřejme tedy sobě, svým činům a bytostem s námi spojenými klid a mír, je to v tuto chvíli asi nejvíc, co můžeme věnovat.

Slunce přejde ze znamení Blíženců do Raka. Byli jsme si blížeji a blížeji a tep na spáncích se zrychloval. Už nemusí. Ať jsme dosáhli či nedosáhli svého, další cesty se budou ubírat již jinými směry. Čeká nás směřování dolů, do hloubky duše, ke kořenům. tak jako každoročně obnovujeme posvátnou pouť po vertikále Raka ze světa a jeho událostí vnějších k sobě a odrazu do událostí vnitřních.

Budeme žít více sebou a svými (po)city a tak je nepochybně v pořádku, že se tato doba bude krýt s časem zpomalených rytmů, s prázdninami (slyšte v tom to slovo prázdno a vyčistěte si diář, program a hlavu pobytem v jiném, pokud možno známém nebo intimním prostředí!). Slunce v Raku přináší i více osobních témat, individuálních pohledů duše našima očima na svět.

Specifikem neděle bude Luna ve Lvu po větší část dne, tedy budeme chtít, muset i umět jednat sami za sebe. Jednat akčně, tvořivě, kooperatvně, pokud možno k tomu ještě radostně. Každá společná i společenská událost potěší. Venuše ve Lvu v kvinkunxu na Pluto v Kozorohu zaručí, že den bude nabitý událostmi. A to i třeba v případě, že si to nebudeme tak docela předem plánovat či přát!

Přeji nám inspirativní vykročení do letního času, do času volnosti a cest, které budou kupodivu častěji končit zase u nás samotných. Do doby, kdy budeme poznávat sami sebe a své blízké, vlastně ty nejbližší. Kdo může říct, že je zná dokonale (a sebe taky)?

Ondřej Habr

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s