JE TU ČAS BLÍŽENCŮ, ČAS DOTEKŮ

Nesmírně jemným dotekem, chvíli vánkem, chvíli hovorem, který k nám teče z okolního prostoru, aniž bychom viděli toho, kdo na nás působí, nebo mluvčího, promlouvá Slunce ve znamení Blíženců. Je čas vyjít ven, lhostejno kam, je doba zažívat teď hned a na místě. Propojovat se s okolním prostředím, naslouchat, sdílet, kontaktovat. V té nesmělosti je racionální jádro, tolik je toho přece třeba stihnout, zvládnout, ke všemu je třeba se vyjádřit. Co smysly zachytí, to rozum okomentuje.

Slunce letos vejde do znamení Blíženců 21. května a vyjde z něj až o letním slunovratu, který bude 21. června v noci. Za celé to období se jistě mnoho stane. Víme, že horoskop je individuálním otiskem reality do našeho života a zrovna tak subjektivní je i prožívání.

Čas Blíženců je roční období, kdy se toho děje nejvíc, kdy jsme nejaktivnější, nejpohyblivější, nejméně stálí a věrní. Jako by naše pohyby a směrování byly řízeny především pocity. A ty se mění rychleji, než oblak přejde stínem po červnové louce.

Symbolem, znakem, glyfem Blíženců jsou dva obloučky navzájem spojené úsečkami. Ano, ten známý obraz dvou sloupů spojených nahoře i dole. Oba obloučky představují dvě duše a úsečky mezi nimi představují prostor pro komunikaci. Blíženci tedy jako třetí v pořadí znamení v zodiaku konečně vynalezli možnost něco sdílet. Tomu však ještě předcházel objev polarity, polarizace. O Blížencích se říká, že jsou dvojité znamení. Dvě duše, z nichž každá odpovídá jedné polaritě, jedné sféře. Propojují se a doplňují. My v tom v našem reálném světě vidíme otisk přátelství a kamarádství.

Princip znamení Blíženců je ovládnutí okolního prostoru a propojení se s ním. Na základě sdílení energií. Nádech, vzduch a energie s ním jdou dovnitř. Výdech a vzduch i energie jdou ven. Prostor ovládáme rukama, kam dosáhneme, tam si jej přizpůsobíme a zorganizujeme, přestavíme.

connection

V době Blíženců máme za úkol naučit se žít přítomně v každém okamžiku. Tato bdělost se vyznačuje na jednu stranu přizpůsobivostí ke každodenním situacím a na druhou ovládnutím okolního prostoru. Též bychom měli umět každý z okamžiků prožívat, nic nevypouštět a dělat setrvačně. V dnešní informační epoše se též vyplatí naučit se s informacemi, daty a fakty zacházet.

Neimprovizovat s nimi, neohýbat je, nesnažit se je dezinterpretovat. Hledat si svoje zdroje a kanály informací, nenechat se jimi zahltit. A samozřejmě – naučit se ptát. Bez správné otázky nepřijde odpověď, bez porozumění nepřijde pochopení. A čím konkrétnější dotaz, tím přesnější odpověď. Slovy šetřit a naučit se je používat jako koření. Pracovat s hlasem, se zvuky. Sledovat, co v nás rozvibrují.

V Blížencích vládne planeta Merkur. Ano, je to ten lehkonohý a možná i trochu lehkomyslný posel bohů. Ten, který předává a přesouvá, informuje a zprostředkovává poznání. Merkur se vždy drží v blízkosti Slunce tak, jako se naše myšlenky drží nás a jako naše tělo neustále dýchá a proměňuje se tak z minuty na minutu. Právě Merkur nám říká, že nic není jisté a že vše přichází, kulminuje a pomíjí tak jako dotyk, tak jako zpráva a informace. Merkur je nejrychlejší z planet, zrovna tak rychlé jsou naše myšlenky, smysly a poznání.

V povýšení je planetka Prozerpina, ona esence přesnosti, korektnosti a vyššího poznání. Analýzy a prozření. Symbolizují ji otevřené dveře a nebo do široka rozevřené oči. Představuje naši cestu k absolutnímu poznání a pravdě, cestu, na které je nám vše postupně a jen na krátké okamžiky odkrýváno, abychom v těchto vzácných záblescích mohli spatřit dokonalost bytí samu.

Ve vyhnanství je v Blížencích Jupiter. Ano, jupiterských kvalit se nám bude pohříchu dostávat. Rozvážný krok, pevný hlas, jasné koncepce. Zapomeňme. Blíženecká improvizace, nestálost, efemérní situace, to se božskému Jupiteru nepodobá. A přitom jsou jupiterské vlastnosti v tomto čase tak žádané! Umět se dobře rozhodnout, zvládnout obhájit svůj pohled na svět. Nemít názory, ale umět být relativní a trochu nad věcí, to jsou pohledy a úkoly, které stojí za to si osvojit.

V čase Blíženců jsou z orgánů nejcitlivější ústrojí dýchací, také však štítná žláza a paže, ruce a všechny jejich součásti.

Tak, jako v jiných měsících, i tentokrát nahlédnu do svého diáře s informacemi a představím některé z velkých – a nebo alespoň známých zrozenců Blíženců. Je tu herec, kterého dobře znáte, Clint Eastwood (1930), tenista Rafael Nadal (1986), hudebník Prince (1958), herec Johnny Depp (1963), tenistka Venus Williamsová (1980), herečka Nicol Kidmanová (1967) a řada dalších, které jsem nevybral a kteří přijdou na řadu třeba zase jindy. Všímal jsem si dobře, zda mají nějaké společné charakteristiky. Řekl bych, že jsou jimi rychlost, pohyblivost, přizpůsobivost a schopnost zaujmout svými projevy, pohyby a gesty. Co o tom soudíte vy?

A můžeme se také podívat na to, co se bude dít v čase Blíženců tam nahoře na nebi. Hned na začátku bude stát Venuše v Raku proti Plutu v Kozorohu. Nepříjemná situace pro vztahy a city. Budeme se rozhoupávat a odhodlávat. A na druhou stranu názorovat hlava nehlava. Třeba nás ale tento aspekt dovede ve svých důsledcích k asertivnějšímu chování.

Hned den na to se postaví Slunce v Blížencích do opozice proti Saturnu ve Střelci. Nepříjemný čas na myšlení, domlouvání a setkání. Jako by za vším stál stín přesnosti, úpornosti a hrozil nedostatek času a snad i vzduchu a svobodného prostoru! Bude potřeba znovu vytyčit hranice. A doufejme, že na základě výsledků jednání.

A ještě před koncem května tu bude kvadrát Marse v Blížencích s Neptunem ve znamení Ryb a Venuše v Raku s Uranem v Beranu. Nepříjemná doba, kdy může zaslepenost být opravdu zaslepená a kdy se můžeme dočkat překvapení, která nás donutí změnit styl fungování. Tady nepomůže nic než jen připravenost a odhodlání nenechat se zaslepit emocemi. Situace a vztahy, které byly napjaté, se v tomto čase vyhrotí a pravděpodobně razantním způsobem zaniknou. Do podobné kvadratury se dostanou i postupně Merkur a Slunce, ještě před koncem května. Čeká nás tak doba zmatků, chaotických posunů, improvizací bez zdánlivého smyslu.

V polovině června se Saturn procouvá (je celé období retrográdní) ze znamení Střelce do Štíra. To může znamenat v jistém smyslu návrat starých pořádků. Vynoří se skutečnosti, které byly už delší dobu zapomenuty a bude třeba dořešovat. Snad již tentokrát definitivně.

Kolem poloviny června bude ale také v příznivém aspektu – trigonu – Jupiter ve Lvu s Uranem v Beranu. Přijde tak čas nápadů, nových myšlenek, možnost plnit si představy a sny. Schopnost dotknout se jich a dar pracovat s nimi.

A to už budeme mířit k slunovratu, který otevírá léto dokořán.

Mgr. Ondřej Habr, astrolog a astropsycholog
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel
Zdroj: www.astrolife.cz

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s