S Býkem přichází čas milovat

Je čas žít a čas milovat. Tvořit, dávat dějům, událostem i věcem kolem nás konkrétní obsah a tvary. Obsáhnout sebe sama ve všech aspektech pozemského bytí. Od reality naplnění základních potřeb přes tvořivé činnosti, milostná setkání až po ambice zanechat po sobě nějaké dílo. Býk je znamení zemské, jinové, ženské, pasivní. Vládne mu planeta Venuše (najdeme ji ještě jako vládkyni ve znamení Vah). Její spoluvládce je podle Avesty planetka Chiron. V pádu je planeta Uran.

Slunce vstupuje letos do znamení Býka 20. dubna a hned nám otevírá možnosti lépe poznat kvalitativní stránku života. Dostáváme k tomu ideální podmínky. Teplo, světlo, vláhu… Roční doba, po kterou je Slunce ve znamení Býka, je nejpříhodnější pro růst, tvoření a vytváření. Nemusíme se tolik věnovat příčinám, důsledkům, zkoumat úmysly a záměry tak jako v protilehlém znamení Štíra. Vyžaduje se po nás jen být. Být a žít. Být sebou. Býka najdeme v zodiaku uprostřed jara. Navazuje těsně na Berana, který proráží cestu, vytváří možnosti a startuje všechny životní procesy a aktivity. Ohnivý Beran je zaměřený na sebe, na ego a na uplatnění. Býk symbolicky přebírá jeho štafetu a všemu vytvořenému dává obrysy a naplňuje formy dané Beranem.

Mysterium Býka je mysteriem naplnění a naplňování. Cožpak někdy vzniklo něco z nouze, nudy a nedostatku? Máme tedy za úkol zkoumat to, co chceme a co ne, co potřebujeme a v jaké podobě. Zabýváme se přijetím a přijímáním. Co zvládneme přijmout a co nám vadí.

Symbolem (glyfem) pro Býka je kruh a nad ním oblouček. Kruh značí svět, oblouček představuje duši. Dohromady můžeme tedy číst jako duše nad světem. A opravdu, vše, co významného se ve znamení Býka děje, probíhá prostřednictvím duše. Ta se vydává do světa a dává se do díla, aby dosáhla naplnění. Naplnění jak vnitřního, které můžeme přirovnat k propojení našich struktur s vnějšími, tak i vnějšího, kdy jsou v očekávané míře naplněny naše představy.

taurus

Venuši v Býku se říká také Venuše milostná. Je zodpovědná za náš vztah k sobě samotným, za přijetí a za způsob sebehodnocení. Přiřazení hodnoty situacím a stavům. Za hodnocení obsahu a vytvoření hierarchie hodnot. Přejeme si být uspokojeni a také emotivně reagujeme jak v příznivých, tak i nepříznivých situacích.

Spolu s Venuší vládne v Býku planetka Chiron nebo-li Cheiron. Ten je symbolem zraněného léčitele. Kdy jindy než v čase Býka vnímáme lépe své tělo, jeho potřeby, ale i nedostatky. Kdy jindy než v tomto čase se naše vnitřní pochody lépe somatizují. Jak uvnitř prožíváme, tak i navenek konáme. Je mnoho roztoužených, ale i bolavých srdcí. Úkolem a zároveň léčením Chirona je zažít, prožít, umět procítit a pak léčit. Nejen tělo, ale i duši. Spojovat protiklady, slučovat to, co je podobné a dávat dohromady to, co je analogické. Chiron je tedy významnou partnerskou planetou a v Býku (tedy i čase se Sluncem v tomto znamení) má za úkol řešit především vztahy nás k sobě samým, svému fyzičnu, tělu, výživě, touhám, náladám i emocím.

Uran, který je v tomto znamení v pádu, dává na jednu stranu všem, kteří o to stojí i nestojí, pocity sounáležitosti a nevyslovené (často i nevyjádřitelné) pospolitosti. Na druhou stranu je těžko se lišit a vyniknout. Je třeba hodně originality a nápaditosti, tedy i naší energie. Ta nám v čase růstu může chybět zase jinde.

Pro dokreslení bychom se mohli podívat na ty z významných osob, které se ve znamení Býka narodily. Když se dívám na seznam a promítnu si jejich aktivity, vidím, že všichni měli jednu věc společnou. Přímé spojení s realitou a schopnost s ní – každý ve svém oboru – excelentně pracovat. Spektrum je široké. Máme tu hned na začátku času Býka herce Jacka Nicholsona (1937), dalšího herce George Clooneyho (1961), fotbalistu Davida Beckhama (1975), známou političku Evitu Perónovou (1919), zpěváka Donovana (1946), mého oblíbeného malíře Georgese Braquea (1882), hudebnici Enyu (1961) i bývalého papeže Jana Pavla II. (1920). Pokud jste se narodili v tomto znamení a máte tedy Slunce v Býku, můžete se podívat, v jaké se nacházíte alespoň symbolicky společnosti.

taurus

Co nás v čase Býka čeká za astrologické konstelace? Jupiter půjde již napřímo a rychle znamením Lva. Zrychlí se tempo probíhajících procesů. U těch, jež se nás týkají, bude záhodna větší osobní účast a silnější angažovanost. Jupiter ve Lvu dodá naději všem, kteří se cítí bez šancí. Nabízí je však jen otevřeným a podnikavým. Saturn bude v tu dobu retrográdní a bude couvat Střelcem. Zdá se, že bude třeba se znovu a znovu ujišťovat o svých hodnotách a nastaveních. Tak se vyhneme nepříjemným hraničním situacím. Týká se to i sebehodnoty a sebejistoty.

Všem činnostem prospěje setkání Merkuru s Marsem v polovici Býka na začátku třetí dubnové dekády. Tam se rozběhnou naplno jistě i nové životní příběhy, které si přejeme začít. Méně příjemný bude začátek května, kdy bude v neharmonii Jupiter, Slunce a Prozerpina. Tady nás asi dostihnou nedořešené a vlekoucí se případy a středně důležitá opomenutí či přehlédnutí. Bude třeba se zastavit, projevit dost nadhledu, srovnat energie, vyladit se a pak bude možné jít dále. Polovička května přinese opozici Marse a Saturnu. Kdo jede na plný plyn, měl by si vzpomenout i na brzdu. Neadekvátně se vyvíjející děje a procesy budou konfrontovány s hranicemi, mezemi růstu a aktuálními možnostmi.

V čase Býka budou více zatěžovány orgány, které jsou s tímto znamením spojené. Tedy mandle, krk, šíje, ramena. Nenakládejme si tedy víc úkolů, než v krátké době zvládneme. Věnujme se všemu přiměřeně, nepřetěžujme se a zbytečně nehledejme hranice svých možností. Výkonnost Býka není v síle, ale ve vytrvalosti a houževnatosti. Naučme se si práci rozkládat a třeba i aktivně odpočívat. A nezapomeňme na svoje potřeby a zájmy. Kdo jiný než my o nich ví tak dobře. Plňme si své potřeby, ale nezapomínejme obdarovávat radostí, svojí přítomností i hmotnými dárečky druhé.

Mgr. Ondřej Habr, astrolog a astropsycholog
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s