Avokádo

Avokádo je plodom stále zeleného stromu „Persea americana“ a názov pochádza z aztéckeho „ahuacatl“. Aztéci ho nazývali „ovocím plodnosti“ a v niektorých oblastiach Indie zase „maslovým ovocím“. Väčšinou má hruškovitý, alebo vajcovitý tvar a drsnú zelenú, alebo hnedastú šupku. Patrí do podobnej skupiny rastlín ako napr. škorica. Aj keď je avokádo v skutočnosti ovocím, nie je sladké, nemá ani nejako zvlášť výraznú vôňu a ak je dozreté, má jemnú, až krémovú konzistenciu.

avocados1

Takmer 20 dôležitých živín

Má vysoký obsah vlákniny, nízky obsah sodíka, je bohaté na zdravé mononenasýtené a polonenasýtené tuky, vitamíny A, C, D, E, K či vitamíny skupiny B. Avokádo nám poskytuje celkovo takmer 20 základných živín.
Zároveň obsahuje málo sodíka, preto sa odporúča jeho konzumácia aj pri problémoch s krvným obehom. Avokádo obsahuje tiež železo, a to navyše v takej forme, ktorá je pre náš organizmus prijateľnejšia a stráviteľnejšia ako v iných druhoch.

Avokádo, bohaté aj na omega-3 mastné kyseliny, priaznivo pôsobí na naše srdce, mozog či zrak. Veľa odborných štúdií preukázalo, že konzumácia avokáda pôsobí ako prevencia vzniku Alzheimrovej choroby. Avokádo však pôsobí aj proti vzniku rakoviny, srdcových chorôb, cukrovky a ďalších.

Chráni aj našu pečeň

Japonská štúdia porovnávala avokádo a 21 ďalších druhov ovocia a zistila, že avokádo malo najlepšie výsledky pri ochrane pečene v porovnaní s ostatným ovocím. Avokádo obsahuje látky, ktoré chránia pečeň pred poškodením.

Bohaté na bielkoviny

Čo sa týka ovocia, avokádo je jasným víťazom v obsahu bielkovín. Obsahuje až deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nie je schopné produkovať samo, pomáha svalom, srdcu aj mozgu. Počas chrípkového obdobia je vynikajúcou podporou pre vašu imunitu.

Dôležité je aj to, že avokáda sa neprejete. Zdravé mononenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v tomto ovocí totiž mozgu vysielajú signál, že žalúdok už má dosť.

  • je vo všobecnosti známe, že ak v našej strave nahradíme nasýtené tuky nenasýtenými, ktoré v avokáde výrazne prevažujú, znížime množstvo cholesterolu v krvi a vo všeobecnosti znížime pravdepodobnosť výskytu srdcovo-cievnych ochorení.
  • avokádo má vysoký obsah antioxidantov
  • avokádo má protizápalové účinky (čím môže pomôcť pri reume, alebo osteartritíde)
  • pomocou svojej kombinácie fytosterolov a tukov zlepšuje absorbciu iných živín, ktoré sú rozpustné v tukoch (napr. karotenoidy), čím vlastne pomáha dostať viac takýchto živín z potravy, ktorú konzumujeme
  • luteín v avokáde má priaznivé účinky na zrak
  • doterajšie výskumy naznačujú, že avokádo by svojím neobvyklou kombináciu antioxidačných a protizápalových zložiek mohlo prispievať k prevencii rakoviny.
  • avokádo má nízky obsah cukrov a nízky glykemický index

avocados-1

Avokádo je veľmi tučné. Obsahuje až 20% tuku. Nemusíte sa však obávať. Keďže ide o tuky rastlinné, hladinu cholesterolu vám nedvihne, ba naopak, avokádo ju pomáha znižovať a priaznivo tiež ovplyvňuje hladinu trigliceridov. Jeho dužina sa dá neupravená a neochutená ako náhrada masla. Plod pozdĺžne rozkrojte, vylúpnite kôstku a mäkkú dužinu vylúpnite lyžičkou. Okamžite ju pokvapkajte citrónom, aby nezošedla a nezhorkla. Dužinu stačí natrieť na chlieb alebo pečivo. Dokonale poslúži ako náhrada masla alebo rastlinných tukov.

Pre zvieratá je toxické

Avokádo obsahuje persín, látku silne jedovatú hlavne pre papagáje alebo kanáriky. Intoxikácia avokádom pre nich končí väčšinou smrťou. Z rovnakého dôvodu by sa avokádo nemalo dávať ani psom a mačkám.

Zdroj: http://www.info.sk/spravy/zdravie/, http://zena.atlas.sk/zdravie/vyziva/, http://www.jedloakopriatel.sk/avokado/

Reklamy

2 thoughts on “Avokádo

    • Krása, Anamel :) Ja tu na tomto ostrove tiež podobne… na Kréte majú ešte takú zvláštnosť vyhrabávať kadejakú burinu (plevel), spariť ju a podavať zaliatu citrónom a oliv. olejom. Takže keď niekam prídeme, tak sa pýtame: “Akú máte burinu?” :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s