Štyri stupne k láske

Prvý stupeň: Byť tu a teraz

Pretože láska je možná len tu a teraz. Nemôžete milovať v minulosti. Mnoho ľudí žije v spomienkach – ako kedysi milovali. A druhí zasa milujú v budúcnosti – ale to tiež nejde. To je spôsob ako sa láske vyhnúť: minulosť a budúcnosť sú cesty, ako sa vyvarovať láske. A tak i keď milujete v minulosti alebo v budúcnosti, láska je možná jedine v prítomnosti, pretože len v tejto chvíli sa stretáva smrť so životom… v tomto temnom intervale, ktorý máte vo vnútri. Temný interval je vždy prítomnosť, je prítomný v prítomnosti. Nikdy to nie je minulosť alebo budúcnosť.

Druhý stupeň : Jed na med

Naučiť sa premeniť jedovaté látky na med…mnoho ľudí totiž miluje tak, že je ich láska kontaminovaná rôznymi jedmi – nenávisťou, hnevom, žiarlivosťou, majetníctvom.

Keď pocítite hnev, nič nerobte, len ticho seďte a pozorujte ho. Nebuďte ani proti, ani pre. Nespolupracujte s tým pocitom, ale ani ho nepotlačujte. Len ho pozorujte, buďte trpezlivý, čakajte, čo sa stane… nechajte to byť. Pamätajte si jedno : vo chvíli, keď sa Vás zmocňuje jed, nikdy nič nerobte, len čakajte, až sa jed začne meniť na svoj opak… To je jeden zo základných zákonov života – všetko sa nepretržite premení na svoj opak.

Tretí stupeň : Prežívajte, deľte sa o svoje pocity

Kedykoľvek je niečo negatívne, nechajte si to pre seba. Kedykoľvek je niečo pozitívne, prežívajte to s ostatnými. Obyčajne prežívajú ľudia negatívne veci, a neprežívajú tie pozitívne. Ľudstvo je strašne hlúpe. Keď sú ľudia šťastní, neprežívajú svoje šťastie s ostatnými, chovajú sa ako lakomci. Ale keď sú nešťastní, bývajú veľmi márnotratní – hneď by sa s tým chceli deliť s ostatnými. Keď sa ľudia usmievajú, robia to veľmi ekonomicky – len odtiaľ potiaľ. Ale keď sa hnevajú, tak totálne. Tretí stupeň je teda všímať si viac pozitívne veci. Láska bude potom vo Vás prúdiť ako rieka, priamo zo srdca. Dilema Vášho srdca sa dá do pohybu, keď sa o svoju radosť budete deliť s ostatnými.

 
Štvrtý stupeň : Nebyť ničím

Až si naraz začnete myslieť, že niekým ste, ustrniete, láska prestane prúdiť. Pretože láska prúdi len v tých, ktorí nie sú nikým. Láska prebýva iba v ničote.

Láska môže existovať spolu s Bohom, ale nemôže existovať s egom, pretože láska a Boh sú synonymá, sú to isté. Nie je možné, aby láska s egom boli pohromade. Buďte teda ničím.

Zamilujte sa do ľudí. Riskujte, buďte odvážni. Zažite bolesť z lásky a jej extázu. Vnorte sa hlbšie do ľudí a skoro zistíte, že ľudské bytosti nie sú len ľudskými bytosťami, ľudská bytosť je človek plus celá existencia, pretože ľudia sú najdôležitejším článkom evolúcie. Všetko, čím bol človek v minulosti, má v sebe, vrstvu na vrstve.

Láska je veľmi krehká kvetina. Musíme ju ochraňovať, musíme ju posilňovať, musíme ju zalievať, len tak zosilnie. Láska môže rásť zasa len v láske. Láska potrebuje milujúce ovzdušie. Láska môže rásť len v milujúcom ovzduší. Potrebuje byť obklopená rovnakým tepom.

Nechajte sa unášať láskou a rásť v láske – k tomu nepotrebujete žiadnu dokonalosť. Láska nemá nič spoločného s druhým človekom. Milujúci človek proste miluje, tak ako živý človek dýcha, pije, je a spí. Presne tak ako skutočne žijúci človek, milujúci človek miluje. Nedá sa predsa povedať : ” Pokiaľ tu nebude perfektný vzduch, neznečistený, nebudem dýchať.” Živý človek proste miluje. Láska je jeho prirodzené fungovanie.

Pamätajte si, nikdy nevyžadujte dokonalosť. Nemáte právo vyžadovať čokoľvek od kohokoľvek. Až Vás niekto miluje, buďte mu vďační, ale nič od neho nevyžadujte – pretože on nie je povinný Vás milovať. Ak niekto miluje, je to zázrak. Buďte tým zázrakom ohromení.

Láska je prirodzená funkcia, tak ako dýchanie. Až niekoho milujete, nič od neho nevyžadujte, tým si od samého začiatku zatvárate dvere. Nič od neho neočakávajte. Až sa nejaká vec vydarí, buďte vďační. A až sa nevydarí, tak ani prísť nemala, nebolo jej treba. Nič nemôžete očakávať.

Láska potrebuje ovzdušie lásky, ovzdušie vďačnosti. Láska potrebuje atmosféru bez požiadaviek a bez očakávaní. Nemyslite na to, ako lásku získať, ale začnite ju sami dávať. Pokiaľ dávate, dostávate, iná cesta nie je. Ľudí však ďaleko viac zaujíma ako si niečo privlastniť alebo získať.

Láska nie je obchod, tak sa prestaňte chovať akokeby ste obchodovali. Ináč sa miniete so životom i s láskou a so všetkým, čo je na nej krásneho – pretože všetko to krásne sa k obchodovaniu nehodí. Existencia ale o obchodovaní nič nevie. Keď kvitnú stromy nie je to žiadny obchod, tak isto keď svietia hviezdy – nemusíte za to platiť a nikto od Vás nič nežiada. Priletí vtáčik, sadne si ku dverám a začne spievať – a nebude od Vás žiadať uznanie ani nič iného. Zaspieva pesničku a potom šťastne odletí preč. Tak kvitne láska. Dávajte a nečakajte na to, koľko za to môžete dostať.

Áno, láska príde, príde tisíckrát, ale prirodzenou cestou, sama o sebe. Nie je treba ju vyžadovať. Keď niečo vyžadujete, nikdy to nepríde. Keď vyžadujete lásku, ubíjate ju. Takže dávajte, začnite dávať. Zo začiatku to bude pre Vás ťažké, pretože celý život Vás učili brať a nie dávať. Zo začiatku budete musieť bojovať so svojou výzbrojou. Stvrdli Vám svaly, skamenelo Vám srdce, ste studení a chladní. Zo začiatku to bude ťažké, ale každý krok povedie k ďalšiemu kroku, a raz sa dá rieka do pohybu.

Dospelý je ten, kto je šťastný vo svojej samote – a to je jeho pieseň, jeho oslava. Dospelý človek je ten, kto vie byť šťastný sám so sebou. Jeho samota nie je osamelosť, jeho samotárstvo je meditatívne.

Milujte obyčajných ľudí, na obyčajných ľuďoch nie je nič zlého. Obyčajní ľudia sú neobyčajní. Každá ľudská bytosť je neopakovateľná.

Môžem Vám poradiť ako zasadiť ružový ker, ako ho zalievať, hnojiť a ošetrovať. A potom jedného dňa zčista-jasna vykvitne ruža a Váš domov bude plný vône. Tak kvitne láska.

OSHO

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s